Obsah
Další: Společné informace Nahoru: Instalace a nastavení systému Předchozí: Přihlášení do programu OBIS Obsah
**Kapitoly**
Nastavení systému OBIS
Nastavení systému OBIS se provádí v menu programu Ostatní.
Uživatelé, skupiny a práva
Seznam uživatelů systému OBIS lze editovat v menu Ostatní Uživatelé. Uživatelé se přiřazují do skupin (Obrázek 2.9-1) s definovanými právy. Speciální uživatel je Admin. Jedině tento uživatel smí editovat globální nastavení v systému OBIS. Každý nový uživatel přebírá z uživatele Admin jeho nastavení. Administrátor také může měnit nastavení jiným uživatelům.
Příznak ISAdmin (Obrázek 2.9-2) umožňuje uživateli editovat seznam uživatelů, skupiny, práv, modifikovat tiskové sestavy a spouštět některé systémové operace. UID (Obrázek 2.9-3) je číselné označení uživatele, které se generuje automaticky při přidání nového uživatele. Úroveň oprávnění (Obrázek 2.9-4) je hodnota využívaná při nastavování práv. Blíže viz. kap. 2.4.4.
Obrázek 2.9
Nastavení uživatelů
Tabulka skupin uživatelů určuje práva k jednotlivým částem programu OBIS4SQL. Každý uživatel může být přiřazen k jedné skupině a tím jsou dána jeho práva. Práva se nastavují v textové poznámce (Obrázek 2.10-1). Jednotlivé řádky obsahují práva k modulům resp. k tabulkám a jsou ve formátu:
TabulkaPrefix=Seznam práv (Obrázek 2.10-2) resp.
Tabulka=Seznam práv
Práva jsou reprezentována posloupností písmen s tímto významem
- R - read, čtení
- I - insert, vkládání nových položek
- E - edit, změny
- D - delete, mazání
- N - none, přístup zakázán
Práva jsou implicitně úplná (RIED). Práva mohou být vztažena k celému datovému modulu, ke konkrétní tabulce nebo konkrétnímu sloupci v tabulce (tzv. sloupcová práva).
Popis datových modulů a tabulek lze získat, pokud v OBISu ve výběru (SQL) stisknete pravé tlačítko myši na nápovědě (viz. kapitola 3.2.5). Vytvoří se soubor "struktura.html" s kompletním popisem aktuální datové struktury OBIS.
Obrázek 2.10
Sloupcová práva
Sloupcová práva umožňují nastavit jednotlivým uživatelům práva na jednotlivé sloupečky konkrétní tabulky. Můžeme tak uživatelům zakázat přístup k danému sloupci nebo můžeme daný sloupeček zneviditelnit. Práva jsou ve formátu:
Tabulka.Sloupec=RN (Obrázek 2.11-1)
R (Read) resp. N (No) nastavují práva na čtení resp. práva zakazují.
Nastavená práva podle obrázku (Obrázek 2.11-1) zneviditelňují v Prostředcích sloupec Jednotkových nákladů. První řádek zneviditelňuje jednotkové náklady v záložce Prostředky. Další dva řádky zneviditelňují náklady v záložce Výkony.
Obrázek 2.11
Synchronizace, logování změn
V menu Ostatní Nastavení záložka Synchronizace se nastavují datové moduly nebo tabulky, které budou využívat synchronizaci resp. logování změn.
Nastavení lze ručně modifikovat (Obrázek 2.12-1). Záznam je ve formátu:
TabulkaPrefix=YN nebo Tabulka=YN
Y (Yes) resp. N (No) povoluje resp. zakazuje logování datového modulu nebo tabulky.
Pro synchronizaci databází se využívá speciální program "Synchronizer". Pro bližší informace kontaktujte zákaznickou podporu.
Další možností je využití logu jako záznamu událostí v systému z důvodu kontroly práce uživatelů.
Obrázek 2.12
Synchronizace databází, log změn
Varování:Zapnutí logování změn zpomaluje práci systému a zvyšuje spotřebu diskového prostoru.
Nastavení adresářů dat
Systém OBIS umožňuje pracovat s více datovými prostory. Lze tak vytvořit např. pokusná data nebo data na jednotlivé roky. Toto nastavení se edituje v souboru /etc/obisrc.xml.
Jednotlivá data jsou definována pomocí značek nebo také tzv. tagů a to pomocí závorek . Značky jsou párové, tzn. že pokud napíšeme počáteční značku Type, musíme napsat i ukončovací značku /Type.
Každý datový prostor začíná značkou Data Name="jméno" a je ukončen značkou /Data vyjma licencí. Jméno musí být jedinečné v celém seznamu. Je to jakýsi identifikátor pro systém, pomocí kterého se můžeme na tyto data odkazovat, např. při synchronizaci. U databáze s licencemi se uvádí párové značky Licence a /Licence.
Další značkou definující data je Captionnázev/Caption. Název je popis dat, který se nám zobrazuje v logovacím okně systému OBIS. Popis může být libovolně dlouhý, avšak v logovacím okně se zobrazuje zhruba prvních 45 znaků.
U licencí se tato značka neuvádí, nebo? databáze s licencemi není v nabídce při logování do systému OBIS.
Značka Typesql/Type říká, že se jedná o data pro SQL verzi systému OBIS.
Dvojice značek Database a /Database udává specifikaci spojení k databázi.
Specifikace spojení má podobu řetězce znaků, jenž obsahuje informaci o umístění požadované databáze na serveru, a případně informaci na umístění serveru a protokolu, který má být pro spojení použit.
Pokud specifikační řetězec obsahuje pouze specifikaci databáze, je automaticky považován za požadavek na spojení k lokálnímu serveru pomocí lokálního protokolu, např.:
"C:\data\mojedata.fdb".
Pro připojení k vzdálenému serveru (nebo lokálnímu prostřednictvím sí?ového protokolu) je nutné specifikaci rozšířit o identifikaci umístění serveru a specifikaci požadovaného komunikačního protokolu, např.:
"jméno_serveru:c:\data\mojedata.fdb"
"IP_adresa:c:\data\mojedata.fdb"
Ukázka obsahu souboru OBISRC.XML
<?xml version="1.0" encoding="ISO-8859-2"?> <ObisRC> <DBUser>sysdba</DBUser> <DBPassword>iF7n076e6HkY</DBPassword> <Licence Name="sql"> <Type>sql</Type> <Class>notebook</Class> <Database>eposux:/home/firebird/epos/licence.fdb</Database> </Licence> <Data Name="data"> <Caption>data2007</Caption> <Type>sql</Type> <Database>eposux:/home/firebird/epos/data.fdb</Database> </Data> </ObisRC>
Tip:Cesta k databázi musí být vždy definována z pohledu serveru, nikoliv klienta! Klient vůbec nemusí mít přístup k diskům serveru ani k souborům databáze, musí ovšem znát umístění databáze v rámci serveru.
Řádková práva
Obrázek 2.13
Řádková práva
Pomocí Řádkových práv lze jednotlivým uživatelům nastavit různá práva pro jednotlivé záznamy dané tabulky. Ten kdo záznam vytvořit - tedy jeho Vlastník, může nastavit práva jak sobě, tak i ostatním uživatelům. Může si např. nastavit práva na čtení, editaci a smazání záznamu a ostatním pouze na čtení. Může vytvářet různé kombinace podle požadavku.
Jak se mají nastavit práva při vytvoření nového záznamu se zapisuje v menu Ostatní Administrace nastavení položka "COMMON_NAST", volba Zamykání - řádková práva (Obrázek 2.13-1).
Aby OBIS s právy vůbec pracoval, musí být na první řádku napsáno RowRights. Další záznamy předepisují nastavení práv pro jednotlivé úkony a příkazy v systému.
Práva se mohou nastavit například tak, že při vytvoření záznamu se automaticky vyplní Vlastník záznamu (Obrázek 2.15-1) a Skupina, do které vlastník patří (Obrázek 2.15-2). Vlastník pak může nastavit práva sobě (Obrázek 2.15-4), skupině (Obrázek 2.15-5) a ostatním (Obrázek 2.15-6). Podle obrázku (Obrázek 2.15) má uživatel na daný záznam všechna práva a ostatní mohou záznam jen číst - v tabulce jej uvidí jako šedý řádek (Obrázek 2.14-1).
Obrázek 2.14
Obrázek 2.15
Řádková práva
Uživatel, který má nižší nebo stejnou Úroveň oprávnění (Obrázek 2.9-4) jako vlastník, se může stát Masterem. Po kliknutí na tlačítko Plus (Obrázek 2.16-1) se automaticky vyplní aktuální uživatel - master, který si může nastavit práva na aktuální záznam (Obrázek 2.16-2) a může také zamknout záznam pro všechny. Tlačítko Mínus (Obrázek 2.16-3) slouží k vymazání Mastera.
Obrázek 2.16
Licence
Tabulka existujících licencí a jejich využití se nastavuje v programu LICENCE. Tuto tabulku není možno měnit, lze v ní pouze mazat licence (Obrázek 2.17-2) a přidávat nové z diskety (Obrázek 2.17-1).
Obrázek 2.17
Nastavení licencí
V záznamu aktuální uživatel licence jsou vidět právě pracující uživatelé v případě sí?ového použití.
V případě, že dojde k nekorektnímu ukončení programu, je třeba blokované licence smazat (Obrázek 2.17-3). Blokovanou licenci signalizuje hlášení Nedostatek licencí v hlavním okně OBIS.
Další: Společné informace Nahoru: Instalace a nastavení systému Předchozí: Přihlášení do programu OBIS Obsah