Toto je starší verze dokumentu!
−Obsah
Rozpočty
Spuštění
Obrázek 4.12
Návody
Vytvoření rozpočtu
Vytvoření nového rozpočtu - vyplnění hlavičky
V záložce Seznam nejprve přepneme Filtr druhu na požadovanou hodnotu (Obrázek 4.16-1). Přidáme novou položku (Obrázek 4.16-2) a v detailu vyplníme hlavičku rozpočtu. Druh rozpočtu se nastaví dle zvoleného filtru.
Obrázek 4.16
Vkládaní položek z ceníku do rozpočtu
Přepněte se na záložku Položky (Obrázek 4.17-1). Rozpočet je nyní prázdný - neobsahuje žádné kapitoly ani položky.
Nyní je třeba zvolit způsob vytváření kapitol. Kapitoly lze tvořit automaticky z ceníkových druhů, z číselníku druhů kapitol nebo ručně. Pokud máme kapitolu vytvořenou můžeme do ní vkládat položky.
Obrázek 4.17
Vkládání položek z ceníku do rozpočtu
Systém OBIS nám nabídne několik možností, odkud je možné položky do rozpočtu vkládat (Obrázek 4.17-2).
Možnosti jsou popsány v nápovědě k modulu midrozpocty#polozky_rozpocty_rpolozky.
Budeme-li tedy chtít vkládat položky z ceníku a klikneme na tlačítko Plus (Obrázek 4.17-3), otevře se okno Ceníku, ve kterém je možno vyhledávat pomocí rychlého a pomalého hledání a navigátoru.
Toto okno se od normálního okna ceníku liší zelenou barvou horní lišty. Odsud se vloží položka do rozpočtu pomocí tlačítka (Obrázek 4.18-1) nebo dvojitým kliknutím myší na vybranou položku. Zadáme množství (Obrázek 4.18-2) a potvrdíme vložení tlačítkem OK (Obrázek 4.18-3) nebo klávesou "[ENTER]".
Postupným hledáním a vkládáním položek se tvoří rozpočet. Nakonec ukončíme okno pomocí tlačítka (Obrázek 4.18-4).
Obrázek 4.18
Vkládání položek z ceníku do rozpočtu
Pokud nyní v horní části okna vybereme kapitolu, zobrazí se jí příslušející položky v dolní části. Změnou čísel kapitol (Obrázek 4.19-1) nebo položek (Obrázek 4.19-2) lze dosáhnout jiného pořadí.
Obrázek 4.19
Úprava kapitol - klávesa F4
Nyní, po přidání všech položek do rozpočtu, můžeme u kapitol, ale i u jednotlivých položek měnit přirážku a hodinovou sazbu. U jednotlivých položek pak můžeme měnit i normominuty. Toho docílíme pomocí klávesy "[F4]".
Poznámka: Hodinovou sazbu můžeme měnit pouze u kapitol nebo u položek, u kterých se náklady počítají z normominut.
Poznámka: Minuty můžeme měnit pouze u položek, u kterých se náklady počítají z normominut. Mají tedy vyplněný sloupec Minut. Přirážku můžeme měnit u jedné nebo u více kapitol najednou. Požadovanou kapitolu označíme a zmáčkneme klávesu "[F4]". Zobrazí se nám okno, do kterého napíšeme požadovanou přirážku (Obrázek 4.20-1) a klikneme na tlačítko OK. Nyní se nám přepočítala Cena, Zisk a DPH u kapitoly podle zadané přirážky. Také se změnil Procentní zisk a Cena u všech položek kapitoly. Náklady zůstaly stejné.
U kapitol, kde jsou náklady počítány z minut, nám okno po zmáčknutí klávesy "[F4]" nabídne i změnu Hodinové sazby. Po napsaní požadované hodinové sazby (Obrázek 4.20-2) a kliknutí na OK, se přepočítají Náklady, Procentní zisk a tedy i Zisk. U všech položek kapitoly se změnila také Cena, Procentní zisk a Náklady.
Poznámka: U kapitol, kde jsou náklady počítány z normominut, se v okně po zmáčknutí klávesy "[F4]" zobrazí v řádce Minut celkový součet normominut jednotlivých položek vynásobených počtem. Tento údaj nelze měnit!
Jestliže chceme měnit tyto parametry u jednotlivých položek rozpočtu, postup je stejný, jen místo kapitol označujeme položky. U položek je pak možné měnit i počet normominut (Obrázek 4.20-3).
Obrázek 4.20
Klávesa F4
Je samozřejmě možné změnit tyto parametry současně. Tedy nastavit jak Přirážku, tak i Hodinovou sazbu a u položek i počet Minut. Systém pak všechny ceny přepočítá podle nastavených parametrů současně.
Klávesa "[F4]" umožňuje změnit Cenu také pomocí Ceníkové ceny a Přirážky. Přirážka může obsahovat zápornou hodnotu. V tomto případě uplatňujeme slevu. V záložce Z ceníkové ceny (Obrázek 4.21-1) nám systém nabídne u jednotlivých položek jejich Ceníkovou cenu, u kapitol pak součet ceníkových cen jednotlivých položek vynásobených počtem (Obrázek 4.21-2). Tuto hodnotu nelze měnit. Uživatel může měnit pouze Přirážku (Obrázek 4.21-3). Po potvrzení se přepočítá Cena, Zisk, Procentní zisk a DPH.
Obrázek 4.21
Klávesa F4
Ve třetí záložce (Obrázek 4.22-1) pak nastavujeme Přirážku (Obrázek 4.22-3) pro přepočet Ceny z Ceny (Obrázek 4.22-2). Toho například využijeme, budeme-li chtít snížit cenu kapitoly nebo jednotlivých položek o nějakou část. Do položky Přirážka pak napíšeme např. -10, což znamená, že se nám Cena sníží o 10%.
Obrázek 4.22
Doplnění rekapitulace
Rekapitulace obsahuje položky součtové a přirážkové. Součtové položky sčítají jednotlivé kapitoly rozpočtu do rekapitulace podle typu kapitoly a přidávají se zcela automaticky. Položky přirážkové jsou pak doplněním rekapitulace o různé přirážky nebo slevy.
Při vytvoření nového rozpočtu se do jeho rekapitulace automaticky přidají součtové položky kapitol rozpočtu (Obrázek 4.23-1). Pro doplnění dalších rekapitulačních položek stiskneme tlačítko Plus (Obrázek 4.23-2). Přidá se nová prázdná položka. Klikneme dvakrát myší do záznamu Rekap.č. a zobrazí se tlačítko (Obrázek 4.23-3), pomocí něhož vyvoláme číselník Nastavení rekapitulace.
Obrázek 4.23
Doplnění rekapitulace
V tomto číselníku zvolíme požadovanou položku a tlačítkem (Obrázek 4.24-1) nebo dvojklikem myší ji zapíšeme.
Obrázek 4.24
Nastavení rekapitulace
Zvolenou položku zapíšeme do databáze tlačítkem (Obrázek 4.25-1). Zde je třeba ihned připomenout, že některé položky se počítají z přesně stanoveného základu (např. mimostaveništní doprava) nebo hodinové sazby (např. zkušební provoz) a u jiných se cena tvoří ručně (např. zpracování projektu). Posledně jmenované jsou typu C (Obrázek 4.25-2) a je u nich třeba ručně vyplnit základ (Obrázek 4.25-3). Podrobnosti viz. kapitola Vytvoření vlastních rekapitulačních položek.
Po změnách je nutné rekapitulaci přepočítat tlačítkem Přepočti v detailu tabulky, nebo v lokálním menu rozpočtů resp. kliknutím na záložku Analýza.
Poznámka: Rekapitulační položky, jejichž označení začíná vykřičníkem se automaticky přidají do každého nově vytvořeného rozpočtu (např. "!MD").
Obrázek 4.25
Nákladová rekapitulace
V záložce Náklady (Obrázek 4.26-1) jsou nákladové položky, posčítané podle Typu a popř. i Čísel/jednotek. V tomto okně si uživatel sám může nadefinovat, jak chce mít jednotlivé náklady posčítané.
Po vytvoření rozpočtu se nám v tomto okně zobrazí pouze ty položky, jejichž Nákladové č. začíná vykřičníkem (Obrázek 4.26-2). Proto se také může stát, že ve spodní části okna uvidíme červené upozornění o nesouhlasu Celkové ceny a Ceny v nákladech (Obrázek 4.26-3).
To znamená, že nám některé nákladové položky chybí. Pro doplnění dalších položek stiskneme tlačítko Plus (Obrázek 4.26-4). Přidá se nová prázdná položka. Klikneme dvakrát myší do záznamu Nákl.č. a zobrazí se tlačítko (Obrázek 4.26-5), pomocí něhož vyvoláme číselník Nastavení nákladové rekapitulace.
Obrázek 4.26
Doplnění rekapitulace
V tomto číselníku zvolíme požadovanou položku a tlačítkem (Obrázek 4.27-1) nebo dvojklikem myší ji zapíšeme.
Obrázek 4.27
Finanční analýza
V záložce Analýza (Obrázek 4.28-1) máme graficky znázorněné náklady a rekapitulaci (Obrázek 4.28), a také jsou zde vypočítány jednotlivé položky rozpočtu jako jsou celkový zisk, náklady, průměrný procentní zisk, čas nutný k montáži, atd.
Obrázek 4.28
Analýza rozpočtu
Můžeme zde také hýbat s cenou jednotlivých kapitol. Klikneme myší na dělící čáru mezi jednotlivými položkami (Obrázek 4.29-1) a posouváme nahoru nebo dolů, podle toho, zda cenu chceme zvyšovat nebo snižovat (Obrázek 4.29-2) Tím, jak s myší pohybujeme, se nám zobrazuje ve spodní části okna, o kolik procent a na jakou částku změnu provádíme (Obrázek 4.29-3).
Obrázek 4.29
Takto můžeme změnit i celkovou cenu rozpočtu. Stačí kliknout pravým tlačítkem myši na tenkou zelenou čáru v horní části okna (Obrázek 4.29-4). Po změně celkové ceny se nám procentuálně přepočítají i ceny u jednotlivých položek.
Cenu jednotlivých složek rozpočtu, resp. celkovou cenu můžeme nastavit i přímo. A to tak, že pravým tlačítkem myši klikneme na dělící čáru, resp. na slabou zelenou čáru v horní části okna. Zobrazí se nám okno Změna ceny (Obrázek 4.30), resp. Změna celkové ceny (Obrázek 4.31). Do tohoto okna pak vepíšeme požadovanou cenu a potvrdíme tlačítkem OK.
Obrázek 4.30
Obrázek 4.31
Více verzí rozpočtu
Zkopírování rozpočtu je funkce, která umožňuje vytvářet více verzí jednoho rozpočtu nebo použít starší podobný rozpočet k vytvoření nového. Vybraný rozpočet se zkopíruje použitím klávesových spojení "[CTRL]+[C]" (kopie) a "[CTRL]+[V]" (vlož). Stejnou funkci mají i tlačítka (Obrázek 4.32-1,2). Takto lze zkopírovat i více rozpočtů najednou a to i mezi různými Druhy.
Obrázek 4.32
Kopírování rozpočtu
Podobně jako lze kopírovat celé rozpočty, je podobně možné kopírovat kapitoly nebo i jednotlivé položky.
Oprava rozpočtu
Hotový rozpočet lze samozřejmě upravovat. Lze do něho přidávat nové položky pomocí tlačítka (Obrázek 4.33-1). Je možno měnit počty kusů a mazat položky (Obrázek 4.33-2).
Dále lze měnit použité položky v rozpočtu tak, že se dvakrát klikne myší do sloupce Č. v ceníku , zobrazí se tlačítko (Obrázek 4.33-3), jehož stiskem se vyvolá ceník, kde vybereme jinou položku dvojitým kliknutím myší nebo tlačítkem OK. Položky lze do kapitoly také ručně přidat tlačítkem Plus (Obrázek 4.33-4). Tím se přidá prázdná položka, kterou lze změnit výše uvedeným postupem.
Podobně lze ručně přidávat a kapitoly rozpočtu (Obrázek 4.33-5). Mazat kapitoly pomocí tlačítka (Obrázek 4.33-6) v tomto okně nelze. Je to z důvodu bezpečnosti, abychom omylem nesmazaly celou kapitolu místo jedné konkrétní položky.
Obrázek 4.33
Více rozpočtů na zakázku
Systém OBIS je schopen vést více rozpočtů na jednu zakázku. Lze tak například vytvořit tři nezávislé rozpočty na zabezpečení, požární signalizaci a silnoproudé rozvody, a pro tyto rozpočty pak vytisknout souhrnnou rekapitulaci.
Přehled o rozpočtech na jednu zakázku se získá použitím Filtru na zakázku (Obrázek 4.34-1). Pro tyto vyfiltrované rozpočty můžeme nyní vytisknout souhrnnou rekapitulaci. V nabídce tiskových sestav zvolíme sestavu Rekapitulace rozpočtů (Obrázek 4.34-2) a zaškrtneme položku všechna data (Obrázek 4.34-3).
Obrázek 4.34
Využívání vazeb
Vazba je mocný univerzální nástroj ceníku, který umožňuje propojovat položky ceníku mezi sebou. To je dobré, pokud chceme, aby se po vložení materiálu do rozpočtu automaticky vložila jeho montáž.
Dále pomocí vazby můžeme vytvářet technologické celky (zářivkové svítidlo - trubice - startér - montáž svítidla atd.).
Řekněme, že máme následující vazbu dle obrázku (Obrázek 4.35).
Obrázek 4.35
Využívání vazby v rozpočtech
Pokud nyní vložíme tuto položku do rozpočtu a máme používání vazeb povoleno, zobrazí se okno s navázanými položkami. Všechny jsou implicitně označeny. Pokud chceme do rozpočtu vložit pouze některé, odznačíme položky pomocí "[CTRL+myš]".
Povolení používání vazeb se nastavuje v okně Rozpočty - záložka Nastavení.
Vazby se vytvářejí v okně Ceník nebo Vkládání položek z ceníku do rozpočtů.
Zaokrouhlování cen
Systém OBIS umožňuje, aby jednotkové ceny položek v rozpočtu byly zaokrouhleny. Toho se docílí zaškrtnutím volby Zaokrouhluj v záložce Nastavení. Nastavení zaokrouhlování může provádět pouze Admin. Nastavení je pak společné pro všechny uživatele.
Bližší popis nastavení zaokrouhlování je popsán v nápovědě k modulu rozpočty.
Poznámka: Zaokrouhlení celkové částky lze řešit jinak, a to zvláštní ručně přidanou položkou rekapitulace.
Rozpočtování výrobku
Tato funkce umožňuje vytvořit rozpočet jednoduchého výrobku a pro tento výrobek v rozpočtu vytvořit jednu položku, kterou lze poté využít v celkovém rozpočtu.
Vytvořený rozpočet lze s ceníkem spojit pomocí záznamu Číslo položky, reprezentující rozpočet v ceníku (Obrázek 4.39-1).
Obrázek 4.39
Propojení ceníku s rozpočtem
Celý postup se správně provede tak, že se nejprve v ceníku vytvoří položka s popisem výrobku (Obrázek 4.40) a ta se propojí s rozpočtem (Obrázek 4.39-1). Lze také použít funkci lokálního menu rozpočtů Vytvoř ceník výrobků.
Obrázek 4.40
Propojení ceníku s rozpočtem
Když se pak po čase zaktualizuje cena rozpočtu výrobku použijeme funkci lokálního menu rozpočtů Aktualizuj ceny z ozn. rozpočtů v ceníku.
Ruční vkládání speciálních kapitol resp. položek
Někdy se stane, že do rozpočtu potřebujete vložit nestandardní kapitolu. Je to možné. V záložce Kapitoly přidáme novou položku tlačítkem Plus (Obrázek 4.41-1) a vyplníme její detail (popis, DPH, typ atd.).
Obrázek 4.41
Ruční vkládání speciálních kapitol
Do takto vytvořené kapitoly je pak možno vkládat položky ručně nebo použít možnost vkládání Z ceníku do aktuální kapitoly.
Pokud je třeba do rozpočtu ručně vložit položku, která není v ceníku.V záložce Položky vybereme kapitolu, do které chcete položku vložit (Obrázek 4.42-1), a přidáme novou položku tlačítkem Plus (Obrázek 4.42-2). Nyní můžete ručně vyplnit popis položky, množství, náklady, cenu atd. U těchto nestandardních položek se nevyplňuje záznam Číslo položky.
Podobným postupem lze do libovolné kapitoly rozpočtu vložit libovolnou položku z ceníku tak, že po přidání prázdného řádku dvakrát kliknete na záznam Číslo položky a kliknutím na tlačítko (Obrázek 4.42-3) se vyvolá ceník, kde se vybraná položka potvrdí tlačítkem OK.
Varování: Pokud budete měnit cenu pomocí zisku klávesou "[F4]", nezapomeňte vyplnit Náklady. Z nákladů je totiž pomocí zisku vypočtena nová cena a původní hodnoty cen jsou přepsány.
Obrázek 4.42
Vytvoření vlastních rekapitulačních položek
K nastavení rekapitulace se dostáváte vždy při vkládání nové položky do rekapitulace. Rekapitulace obsahuje položky součtové a přirážkové. Součtové položky sčítají jednotlivé kapitoly rozpočtu do rekapitulace podle typu kapitoly a systém OBIS si všechny tyto položky vytváří automaticky.
Součtové položky začínají dvěma vykřičníky, jsou označeny šedivě a nelze je editovat. Popis a barva těchto součtových položek vychází z nastavení číselníku typů kapitol.
Položky přirážkové jsou pak doplněním rekapitulace o různé přirážky nebo slevy (Obrázek 4.46).
Při vytvoření nového rozpočtu se do jeho rekapitulace automaticky přidají všechny součtové položky, a dále všechny položky přirážkové, jejichž číslo začíná vykřičníkem (Obrázek 4.46-1).
Všechny přirážkové položky počítají svou cenu z nějakého základu a nastavitelného koeficientu. O způsobu výpočtu základu rozhoduje sloupec //Typ//.
PoznámkaSystém OBIS umožňuje i vytváření slev, jak je patrné z obrázku, a to použitím záporného koeficientu (Obrázek 4.46-5).
Obrázek 4.46
Vytvoření nákladových kapitol
Do okna Nastavení nákladové rekapitulace (Obrázek 4.47) se dostaneme přes tlačítko (Obrázek 4.26-5). V tomto okně si můžeme nadefinovat jednotlivé položky tak, jak je pak chceme vidět v Nákladech. Tlačítkem Plus (Obrázek 4.47-1) přidáme novou položku. Vyplníme sloupeček Nákl.č. a Popis. Ve sloupečku Typ máme na výběr z osmi typů kapitol. Prvních šest je stejných jako v předchozím odstavci a další dvě jsou následující.
P-přirážkové rekapitulační položky
Do základu sečte celkovou cenu všech rekapitulačních položek, jejichž Rekapitulační číslo odpovídá zvolené masce (Obrázek 4.47-2). V příkladu na obrázku je jako maska zvolená hvězdička. To znamená, že se sečtou všechny rekapitulační položky typu P. Kdybychom jako masku napsali např. S*, bude to znamenat, že se nám do základu sečtou všechny řádky začínající písmenem S (Obrázek 4.46).
M-minut v č.kapitoly
Do základu sečte celkový počet minut všech kapitol, jejichž číslo odpovídá zvolené masce. Hvězdička opět znamená, že se sečtou všechny minuty všech kapitol. Kdybychom měli jako masku 10,20, sečtou se nám minuty pouze kapitol č.10 a 20.
Jestliže bude Nákladové číslo začínat vykřičníkem (Obrázek 4.47-3), budou se nám tyto položky vkládat automaticky. To je výhodné, jestliže děláme většinou stejné typy rozpočtů. Nemusíme pak jednotlivé položky v záložce Náklady přidávat, budou se nám vkládat rovnou při vytváření rozpočtu.