Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


manual:prostredky

Toto je starší verze dokumentu!


Další: Výkonové protokoly Nahoru: Prostředky, výkony Předchozí: Prostředky, výkony Obsah

**Kapitoly**


Prostředky

Koncepce

Tabulka Prostředků (Obrázek 9.2) slouží k evidenci všech zaměstnanců, strojů a zařízení v naší firmě, k evidenci jejich nákladů a výkonů. Vyvolá se z Hlavního menu přes Prostředky$\triangleright$Prostředky (Obrázek 9.1).

Obrázek 9.1

Úvod

Image pr_uvod

Okno Prostředků je typickým oknem OBISu s více provázanými tabulkami umístěnými v záložkách. Platí, že pokud vybereme v záložce Prostředky nějaký prostředek a přepneme se na záložku Náklady resp. Výkony, získáme k tomuto vybranému prostředku přehled o jeho nákladech resp. výkonech.

Prostředky je možné třídit podle Druhu prostředku (Obrázek 9.2-1), např. na automobily, zaměstnance, stroje atd. Dále je možné tabulku Seřadit dle sloupce (Obrázek 9.2-2) a v takto seřazeném seznamu můžeme Vyhledat (Obrázek 9.2-3) libovolnou položku.

Obrázek 9.2

Koncepce

Image pr_koncepce

Struktura

Struktura tabulky ProstDM.prost:

  • Číslo prostředku - Číslo prostředku
  • Druh prostředku - Druh prostředku
  • Číslo střediska - Číslo střediska
  • Popis - Popis
  • MJ - Množstevní jednotka, ve které prostředek pracuje (hod, km, …)
  • Období od - Období od
  • Období do - Období do
  • Náklady jednotkové - Náklady jednotkové za období
  • Výkony - Výkony za období
  • Náklady var. celkem - Náklady variabilní celkem
  • Náklady fixní1 celkem - Náklady fixní1 celkem
  • Náklady kombinované - Náklady kombinované
  • Náklady jedn. vypočtené - Náklady jednotkové vypočtené za období
  • Poznámka - Poznámka
  • Partner - Číslo partnera z tabulky Partnerů
  • Práva - Řádková práva

Nastavení

V záložce Nastavení se nastavuje kromě Automatického počítadla pro číslování prostředků (Obrázek 9.3-1), také Automatické počítadlo pro číslování Výkonů (Obrázek 9.3-3) a Nákladů (Obrázek 9.3-4). Dále zde nastavujeme implicitní Hodnotu zakázkové položky (Obrázek 9.3-2). Tato hodnota se přenáší do Zakázek, pokud není vyplněná Zakázková položka u Prostředku v záložce Výkony.

Obrázek 9.3

Nastavení

Image pr_nastaveni

Lokální menu

Přepočet nákladů u vybraných prostředků

Po spuštění se funkce zeptá na časové období a po zadání vypočte jednotkové náklady daného prostředku v zadaném časovém rozmezí. Funkce postupuje tak, že sečte všechny náklady prostředku v zadaném období a podělí je součtem výkonů v zadaném období.

Lokální menu v záložce //Výkony//

Přepočet počátečních stavů

Funkce doplní Počáteční a Koncové stavy podle množství jednotlivých výkonů. Funkci využijeme například u automobilů pro přepočet počátečních a koncových stavů tachometru u jednotlivých jízd.

Rozpuštění výkonu k zakázkám

Po spuštění se otevře okno Zakázek, ve kterém si označíme zakázky na něž bude výkon rozpuštěn. Po potvrzení se vytvoří tolik nových výkonů, kolik jsme označili zakázek. Poměrovým koeficientem jsou Rozpočtované náklady. Původní výkon se vymaže.

Přidání nákladu k prostředku

Koupíme-li například pohonné hmoty do automobilu, potřebujeme tyto náklady zanést do systému. Vybereme si tedy v tabulce Prostředků automobil, do kterého jsme PHM čerpali, a přepneme na záložku Náklady. Tlačítkem Plus (Obrázek 9.4-1) se dostaneme do tabulky Dokladů/Faktur. V této tabulce vyhledáme doklad o koupi PHM a dvojklikem myši nebo tlačítkem OK potvrdíme. Tím zaneseme tyto náklady k prostředku.

Druhou možností, jak zanést náklady k prostředku, je pomocí tlačítka Plus v horní liště (Obrázek 9.4-2). V tomto případě ale musíme vyplnit všechny sloupečky ručně.

Obrázek 9.4

Náklady u prostředku

Image pr_pridaninakladu

Náklady na prostředek mohou být např. na jeden den (stravné zaměstnance), na časové období (povinné ručení na automobil) nebo na výkonové rozmezí (odpisy automobilu).

Přidání výkonu k prostředku

Jestliže chceme přidat výkon k Prostředku, nejdříve si označíme daný Prostředek a poté se přepneme na záložku Výkony (Obrázek 9.5-1). Nový Výkon přidáme tlačítkem Plus (Obrázek 9.5-2), pomocí kterého se dostaneme do Číselníku textů výkonů, odkud dvojklikem myši nebo tlačítkem OK vybereme požadovanou položku. Otevře se nám okno (Obrázek 9.6), ve kterém vyplníme množství (Obrázek 9.6-1) a číslo zakázky (Obrázek 9.6-2), popř. upravíme datum výkonu (Obrázek 9.6-3). Kód výkonu, popis, cena a náklady se doplní automaticky. Budeme-li vkládat nějaký výkon s vazbou a v záložce Nastavení ve Výkonových protokolech budeme mít zaškrtnutu volbu Užívání vazby s potvrzováním (obr. 9.8-4), bude se vazba zobrazovat ve spodní části okna (Obrázek 9.6-4).

Obrázek 9.5

Přidání výkonu

Image pr_vykony
Obrázek 9.6

Přidání výkonu

Image pr_pridanivykonu

Výkon můžeme přidat i ručně pomocí tlačítka Plus (Obrázek 9.5-3). Po stisknutí tohoto tlačítka se nám vytvoří nová položka. Do Datumu se nastaví aktuální datum. Ostatní položky pak musíme vyplnit ručně.


Další: Výkonové protokoly Nahoru: Prostředky, výkony Předchozí: Prostředky, výkony Obsah

manual/prostredky.1181825591.txt.gz · Poslední úprava: 2007/09/19 11:57 (upraveno mimo DokuWiki)