{{next.png?37x24|next}} {{up.png?26x24|up}} {{prev.png?63x24|previous}} {{contents.png?65x24|contents}}
Next: Tisk Up: Společné funkce okna OBIS Previous: Řádková práva Obsah
Výběr pomocí SQL je velice mocný, ale také složitý nástroj. Je to obecná funkce Objektového modelu OBIS. Lze ji tedy použít na všechny tabulky systému OBIS.
Dotaz SQL se vyvolá tlačítkem Výběr (obr. 3.43-1). Protože jen velmi málo uživatelů počítačů zná syntaxi jazyka SQL, obsahuje systém OBIS dvě pomůcky. První jsou tzv. připravené dotazy (obr. 3.43-2). Zde je uložen seznam nejčastějších dotazů SQL ve speciálním tvaru, který umožňuje jejich dynamickou obměnu dle zadaných parametrů. Zvolíme tedy požadovaný seznam (obr. 3.43-3) a potvrdíme tlačítkem (obr. 3.43-4). Pokud se jedná o dotaz s nevyplněnými parametry, bude se systém postupně dotazovat a parametry budeme tedy vybírat z číselníků (obr. 3.43-5). Tím se vytvoří dotaz SQL, který se spustí tlačítkem Start (obr. 3.43-6). Zpracování složitějšího dotazu na velkých databázích může být časově náročné. Výsledek se zobrazí v okně (obr. 3.43-7). Tento výběr pak lze označit nebo odznačit v hlavním Přehledu (obr. 3.43-8).
Výběry SQL
Poznámka:Samozřejmě, že připravené dotazy nebudou splňovat všechny potřeby uživatelů. Naše firma může na zakázku vytvořit připravený dotaz nebo pro jednodušší dotazy se může využít druhé záložky - Vlastní.
Vlastní dotaz se tvoří v záložce Vlastní tvorba. Nejprve smažeme a vytvoříme nový začátek dotazu tlačítkem (obr. 3.44-1). Nyní můžeme vkládat podmínky výběrem sloupce (obr. 3.44-2), operace (obr. 3.44-3) a hodnoty (obr. 3.44-4). Pokud je hodnota odkazem do číselníku (např. zatřídění partnera), lze tento číselník vyvolat (obr. 3.44-5). Podmínka se vloží tlačítkem Plus (obr. 3.44-6). Pokud chceme přidat další podmínku, zadáme logickou operaci (obr. 3.44-7) a přidáme další podmínku. Vytvořený SQL dotaz se spustí tlačítkem Start (obr. 3.44-8). Zobrazený výsledek lze označit v hlavním Přehledu (obr. 3.44-9).
Vlastní tvorba výběru SQL
Poznámka:Pokud je zadaný SQL příkaz špatně, zobrazí se chybové hlášení databázového jádra (v angličtině).
Poznámka:Operátory ,,=, jsou svým významem jasné. Operátor Like umožňuje na rozdíl od operátoru = posuzovat shodu řetězců, a to tak, že se v hodnotě místo libovolných znaků vloží Podmínka where Mesto like 'Pardub%'. Tato podmínka zaručí, že se vyberou všechny položky, kde záznam Mesto začíná řetězcem Pardub (tedy Pardubice, Pardubice -1, Pardubičky atd.). Procenta nahrazují jakýkoliv řetězec a lze je užít i na začátku, ale i uprostřed. Když bychom napsali podmínku where Mesto like '%ra%', dotaz nám vybere všechny města obsahující řetězec ra. Tedy např. Hradec Králové, Praha, Ostrava.
{{next.png?37x24|next}} {{up.png?26x24|up}} {{prev.png?63x24|previous}} {{contents.png?65x24|contents}}
Next: Tisk Up: Společné funkce okna OBIS Previous: Řádková práva Obsah